ROK 2019 – Dvojí koruna Egypta

Archiv

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 8T65q9gyc-e1560262021223.jpg.

Dvojí koruna Egypta

Náš příběh začíná asi sto let před naším letopočtem v tehdejším hlavním městě Egypta, Alexandrii. Řecký historik píše o příhodě, kdy se svým známým, knihovníkem z Velké knihovny, hrál hru senet na starodávném hracím stolku a omylem jej převrhnul, při čemž jej rozbil. Na spodní straně zásuvky hracího stolku našli zašifrovaný vzkaz. Po jeho částečném rozluštění vyšlo najevo, že je to první stopa vedoucí k místu, kde je uložena původní dvojitá koruna sjednoceného Egypta.

Meni, faraón Horního Egypta, spojil před třemi tisíci lety území Horního i Dolního Egypta a sjednotil jej pod jednu vládu a následně spojil obě koruny v jednu, nazývanou Pšent. Originální Meniho Pšent se ovšem kdesi v dějinách ztratil a další faraóni používali skvostné napodobeniny. Podle proroctví ten, kdo najde původní Pšent, bude mít právo a moc nad vládou celého Egypta.

Egypt v době našeho příběhu je pod vládou Ptolemaiovců, pryč je doba skutečných egyptských faraónů a také moc jednotlivých náboženských středisek upadá. To je důvod, proč se po vyzrazení tajné zvěsti o možném nalezení koruny, chopí chrámy některých bohů iniciativy a vyšlou své pátrače na cestu za Dvojí korunou Egypta.

V osmi egyptských městech je osm náboženských středisek, každé přísluší jinému bohu. Každé středisko, vyšle na výpravu svou družinu. V každém z těchto měst se skrývá část pravdy, část ukazatele cesty ke koruně a až zkompletováním všech získaných indicií lze nalézt starodávný bájný Pšent.

Jen jedna družina, jen jedno náboženské středisko může najít dvojí korunu Egypta a nárokovat si právo na egyptský faraónský trůn.

Promo
TÁBOROVÁ PÍSEŇ

Táborový deník

NEDĚLE 7.7.2019

Tak už jsme tady.

Po včerejším příjezdu do Egypta jsme se zprovoznili v oddílech, postupně se všichni seznamujeme mezi sebou a novým kamarádům ukazujeme tábor a okolí.

Na večerním nástupu nám ředitel Alexandrijské knihovny, pan Radkotep, lehce nastínil, o čem bude letošní putování a už se nemůžeme dočkat na dobrodružství, které nás čeká. Počasí nám přeje, vedoucí jsou moc hodní a po náročném prvním dni jsme všichni usnuli jako miminka.

Maminky, tatínkové, babičky, dědečkové – pište nám dopisy a pohledy. My jsme měli po prvním dni již plnou schránku.

Fotky z neděle najdete také na facebooku (Čauky Mňauky na Bečvách) a na www.retasotabor.rajce.idnes.cz

PONDĚLÍ 8.7.2019

Naše velké pátrání započalo.

Poté, co byla nalezena zpráva o existenci původní dvojí koruny faraona Meniho a potvrzena nalezením obřadní skříně s ní, byly z osmi egyptských měst vyslány výpravy, pátrající po osmi klíčích, které by skříň otevřely. Prozatím každá družina prohledávala své vlastní město. Řeklo by se, že své rodné město každý dobře zná, jak ale byli alexandrijští vyslanci bohyně Mut překvapeni, že je hledání indicií, vedoucích až ke kýženému klíči, dovedlo například až na vrchol majáku na ostrově Faros, Stejná překvapení se jistě udála i v dalších sedmi městech, o tom ale až příště. Výpravu jsme zakončili party ve velkém stylu.

ÚTERÝ 9.7.2019

Dnešního dne jsme opustili slunná egyptská města a vrátili se domů, do Evropy. Počasí na Bečvách si s námi pěkně hraje, protože nikdo neví, jak se vlastně obléci. Chvíli horko na sluníčku a náhle chladno, když sluníčko zakryje mrak. Nám to ale nevadilo. Den jsme prožívali ve svých oddílech a ani ta trocha deště, který se na chvíli ukázal, nám náladu nezkazila. Protože jsme si včera večer trochu zatančili, dnešní večer jsme věnovali pro změnu zpěvu, kterého jsme si u ohně užili, při vzpomínání na staré táborové písně.

1. oddíl – KOČIČÍ KRÁLOVNY
2. oddíl – STAVITELÉ PYRAMID
3. oddíl – EGYPTSKÉ ŠELMY
4. oddíl – OTROCI
5. oddíl – ZLATÉ SFINGY
6. oddíl – FARAONOVA RODINA
7. oddíl – ŠAKALÍ SEDMA
8. oddíl – FARAONI Z OSMIČKY
9. oddíl – SFINGY
10. oddíl – VYPRAHLÁ POUŠŤ
11. oddíl – MEEEE NAAAA
12. oddíl – K….I (Klaccii)  

STŘEDA 10.7.2019

Velké cestování po egyptské zemi začalo. Osm výprav, prahnoucích po získání důležitých kódů se rozjelo všude možně, zejména kolem Nilu a pátralo a pátralo. Nás však tentokrát zaujala skupina, která navštívila oázu Siwa, která leží daleko, předaleko na západě v mrtvé poušti na hranicích s Libyí. Pátrání je zavedlo nejen k místu, kde by mohl být pohřben Alexandr Veliký, nebo do Amonova chrámu a hlavně jeho věštírny, ale dokonce byli donuceni skrýt se před nepřátelskými vojáky do tunelů, které vedou pod celou Siwou. A tam zabloudili…. Ale nebojte se, celá skupina se opět našla.

ČTVRTEK 11.7.2019

Pátrání pokračuje. Dnes se zaměříme na pátrací skupinu, která dorazila do města v deltě Nilu a v jehož jméně se objevuje jméno kočičí bohyně Bastet. Místní kněžky právě připravovaly každoroční festival na počest své bohyně a naše pátrací skupina se oslav musela účastnit se svým oslavným průvodem. Díky tomu se naučili nejen maskovat do kočičí podoby, ale také museli složit oslavnou ódu na Bastet a naučili se hrát na starodávný, bicí, hudební nástroj, zvaný sistrum.

PÁTEK 12.7.2019

Protože je náš program průzkumu docelá nabitý, až dnes dopoledne se nám podařilo na chvíli opustit areál tábora a zajít si na nákupy do nedaleké obce. Počasí si zatím zcela neujasnilo, jak by to v takovém Egyptě mělo vypadat, takže dopoledne bylo docela teplo a slunečno, ale odpoledne už převládalo oblačno s drobným mrholením. Což nám ovšem vůbec nevadilo, protože jsme celé odpoledne hráli turnaje v kopané a vybíjené. A po té sportovní dřině jsme si na večer naordinovali trochu kulturního vyžití a podívali se na zajímavý film. Samozřejmě odehrávající se v Egyptě.

SOBOTA 13.7.2019

To počasí opravdu nestudovalo nic o tom, jak by mělo být v Egyptě. K večeru nás dokonce ovlažil vydatný déšť. Přesto jsme všechno stihli učinit, jak jsme si předsevzali. Pátrací skupina, toho času umístěná v Mennoferu, si dokonce pochvalovala, že dopolední počasí, kdy bylo příjemně teplo a přitom slunce moc nikoho netrápilo, bylo výborné při stavbě pyramidy. To byl totiž úkol této skupiny při návštěvě jednoho ze starých hlavních měst Egypta. Polovinu pátrání tedy máme za sebou a ideálně by všechny pátrací skupiny měly vlastnit již čtyři číselné kódy k zámkům, které nám brání nasadit si na hlavu starobylý Pšent.

NEDĚLE 14.7.2019

Všechno neprobíhá tak jednoduše, jak jsme si to vysnili. V Chemenu se pátrací skupina dostala do pořádné svízele. Navštívili totiž v rámci hledání indicií i opuštěné město na druhém břehu Nilu. V onom městě, zvaném Achetaton, se totiž usídlili tajní přivrženci svrženého boha Atona a bránili naší skupině v probádání trosek kdysi slavného hlavního města. Nakonec ale vše dopadlo dobře a nic nám nebránilo prohledat místní archív i hrob faraona Achnatona.

PONDĚLÍ 15.7.2019

Naše druhé pondělí jsme pojali výletově. Oddíly společně navštívily Pustevny a Rožnov.  Večer byl stylově zakončen krátkou diskotékou.

Více fotek najdete také na facebooku (Čauky Mňauky na Bečvách) a na www.retasotabor.rajce.idnes.cz

ÚTERÝ 16.7.2019

Další pátrání nás zavedlo do nejslavnějšího egyptského hlavního města Staré říše, do Vasetu, který Řekové nazývali Thébami. Cesta nás zavedla do chrámu v Luxoru i Karnaku a při výpravě na západní břeh Nilu jsme navštívili i Údolí králů a Hatšepsutin chrám. To nejzajímavější jsme ale zažili v Amonově chrámu, kde jsme se naučili pradávné egyptské umění mumifikace. V ideálním případě by teď všechny naše pátrací skupiny měly mít šest kódů k šesti z osmi zámků na skříni s dvojí korunou egyptskou.

STŘEDA 17.7.2019

Jak se náš úkol v Egyptě chýlí ke konci, je stále důležitější udržet si kondici. Proto jsme dnešní den v táboře trávili především sportováním. Náročný byl zejména odpolední branný závod, který prověřil naše síly, ale i vědomosti. Před návratem do země u Nilu jsme museli hodně běhat, ale dokázat i střílet ze vzduchovky, překonat překážky a prokázat spoustu užitečných znalostí, potřebných pro  orientaci v terénu, ale i v historii Egypta. Na večer jsme si připravili klidný program, protože nás zítra čeká pátrání dokonce ve dvou egyptských městech. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili že tábor byl v noci přepaden egyptskými duchy, kteří chtěli překazit naše egyptské dobrodružství. Donutili nás do dvou hodin z rána chodit po lese, nebát se a nekříčet, a nemyslete si, že to bylo pro nás jednoduché. Nakonec ale vše dobře dopadlo a my se mohli prospat do posledního egyptského dobrodružství.

ČTVRTEK 18.7.2019

Po neklidné noci nastal skoro poslední egyptský den. Varováni nočními duchy, rozhodli jsme se naše pátrání urychlit. Ocitli jsme se na jihu Egypta a navštívili nejstarší Horův chrám v Edfu a pak se posunuli ještě jižněji až k Prvnímu kataraktu. Tady jsme na ostrově Filé, propátrali kus příběhu o Usirovi a bohyni Eset. A také se toho hodně naučili, protože jen díky skvělé práci s mapou a buzolou jsme mohli objevit hrob legendárního krále Štíra. Ve stopách starořeckého matematika Eratosthena jsme se pak na ostrově Abu učili měřit výšku předmětů ve volné přírodě. Odměnou v obou místech nám byly poslední dva číselné kody ke skříni s dvojí korunou. Kdo si ji ale na hlavu nasadí? Která skupina bude pomyslně vládnout starobylému Egyptu? To se dozvíme až zítra ráno.

PÁTEK 19.7.2019

Slavnostní pochod z opery Aida uvedl z rána před nastoupené
táborníky a pátrače všechny kněžky a kněží z navštívených egyptských měst i
představitele královské společnosti, která ochraňovala uzavřenou skříň s
legendární korunou. A poté nastala ta rozhodující chvíle. Posádky pátračů byly
seznámeny s hodnocením své činnosti a ti nejlepší dostali možnost skříň
otevřít. Bohužel senmetská výprava nestihla v pětiminutovém limitu otevřít
všech osm zámků a zůstali tak před pomyslným cílem. Zato pátrači z Vasetu skříň
otevřeli s přehledem ještě před uplynutím stanoveného času a stali se tak nejen
vítězi celé táborové hry, ale také pomyslnými vládci starobylé egyptské říše.
Senmetští tak zůstali na druhém místě a na třetím se umístilo družstvo z oázy
Siwa. Den jsme prožili v těšení se domů a večer jsme konec tábora oslavili
tancem na rozloučenou.

Více fotek najdete také na facebooku (Čauky Mňauky na Bečvách) a na www.retasotabor.rajce.idnes.cz